Ekonomi

ABD’de tüketici güveni Haziran’da yükseldi

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin trendleri doğrultusunda hazırladığı Haziran ayı tüketici güven endeksi öncü verilerini açıkladı.

Buna göre haziran ayında tüketici inancı bir önceki aya göre 4,7 puan artarak 63,9 oldu. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen tüketici güven endeksinin bu dönemde 60 değerini alması bekleniyordu. Mayıs ayında tüketici güven endeksi 59,2 oldu.

Amerikalıların mevcut mali koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Haziran ayında aylık 3,1 puan artışla 68’e yükseldi.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi de 5,9 puan artarak 61,3 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, enflasyondaki düşüş ve borç limiti krizinin çözülmesiyle artan iyimserliğin yansıması olarak tüketici inancının son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Tüketici inancının bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 28 daha yüksek olduğunu vurgulayan Hsu, gelir beklentileri yumuşadıkça inancın tarihsel standartlara göre düşük kalmaya devam ettiğini kaydetti.

Tüketicilerin birçoğunun hala gelecek yıl ekonomide sıkıntılı günler beklediğinin altını çizen Hsu, kısa vadeli enflasyon beklentilerinin Haziran ayında yüzde 3,3’e gerileyerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydettiğini söyledi.

Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 3 olduğunu belirten Hsu, bunun pandemiden önceki 2 yılda görülen yüzde 2,2-2,6 aralığının üzerinde kaldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu