Ekonomi

Alman enflasyon sürprizi

Almanya’da enflasyon, gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle Şubat ayında sürpriz bir şekilde yükseldi.

Alman İstatistik Ofisi verilerine göre AB ile uyumlu TÜFE şubat ayında aylık yüzde 1, yıllık ise yüzde 9,3 arttı. Beklenti aylık yüzde 0,7, yıllık ise yüzde 9 idi. Enflasyon Ocak ayında yüzde 9,2 oldu.

ECB yetkilileri Mart toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına hazırlanıyor. Birçok yetkili, enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine ulaşana kadar daha fazla artışı savunuyor.
20 üyeli Euro bölgesi için de enflasyon verileri yarın açıklanacak. Beklentiler yıllık enflasyonun yüzde 8,6’dan yüzde 8,3’e gerilemesi yönünde. Fransa’da da enflasyon rekor seviyedeydi.

Bundesbank Lideri Joachim Nagel bugün yaptığı konuşmada, çekirdek fiyat baskılarının oldukça güçlü olmaya devam ettiğini ve bu yıl enflasyonun yüzde 6-7 aralığında olacağını tahmin etti. Nagel, Mart ayındaki faiz artırımının son olmayacağını, gerekirse daha fazla artırım yapılabileceğini de dile getirdi.

Ekonomistler, düşen elektrik fiyatlarının etkisiyle ülkedeki enflasyonun yavaşlamasını bekliyor ancak süregelen fiyat baskıları nedeniyle bu düşüşün hızlı olmayabileceği belirtiliyor.

haber-hizan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu