Teknoloji

Android’in saat uygulamasına uzun zamandır beklenen yenilik geldi

Google’ın Android saat uygulaması, kullanıcıların telefonlarına alarmlar ve zamanlayıcılar için kullanmak üzere özel bir ses eklemesine uzun süredir izin veriyor. Ancak bu süreç biraz zorlayıcı olabilir. Süreci tamamlamak için, kullanıcıların sesi bir alarm veya zamanlayıcı sesi olarak kullanmak üzere bir belge yönetim sisteminden geçmesi gerekiyordu.

Google’ın yaptığı değişikliklerle bu durum değişiyor. Artık kullanıcılar istedikleri tüm sesleri doğrudan saat uygulamasına kaydedebilecekler.

XDA Developers tarafından bildirildiği üzere, saat uygulaması için güncelleme şu anda kullanıma sunuluyor. Dolayısıyla kullanıcılar kısa süre içerisinde yeni özelliği kullanmaya başlayabilecekler.

XDA Developers’ta yayınlanan bir açıklamada, “ Yeni özellikle, herhangi bir çemberden geçmek zorunda değilsiniz ve doğrudan Saat uygulamasından yeni bir alarm veya zamanlayıcı sesi kaydedebilirsiniz. Özellik cihazınızda kullanıma sunulduğunda, Alarm sesi ve Zamanlayıcı sesi ayarlarında yeni bir Yeni kaydet seçeneği göreceksiniz. Üzerine dokunun ve yeni bir alarm veya zamanlayıcı sesini kolayca kaydetmenizi sağlayan Kaydedici uygulaması açılır.” söylendi.

Ancak ses kaydı için Pixel’e özel Recorder uygulaması kullanıldığı için bu yeniliğin şu anda çoğunlukla Pixel telefonlarla sınırlı olduğunun da altı çiziliyor: Ne yazık ki bu özellik, Pixel’e özel Kaydedici uygulamasına dayandığından Pixel cihazlarında sınırlı görünüyor. Mishaal Rahman’ın işaret ettiği gibi, MediaStore.RECORD_SOUND niyetini, Recorder uygulamasının paket adı olan com.google.android.apps.recorder’ı hedefleyerek gönderiyor gibi görünüyor. Ancak Kaydedici uygulaması, önceden yüklenmiş olarak gelen bazı özel ROM’larda bulunabilir.

Şimdilik çoğunlukla Pixel telefonlarla sınırlı kalsa da özelliğin direkt olarak saat uygulamasına gelmeye başlaması güzel bir gelişme diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu