Haber

Bakan Özer, Kırşehir’de Kırtıllar Neşet Ertaş Köyü Yaşam Merkezi’nin açılışında konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “İnşallah 3 ay içinde 10 haneden fazla olan tüm köy okullarını açacağız. Böylece köy yaşam merkezlerini köylerin yaşam merkezleri haline getireceğiz.” dedim.

AK Parti ve MHP Kırşehir İl Müdürlüklerini ziyaret eden Özer, daha sonra Akpınar ilçesinde Kırtıllar Neşet Ertaş Köyü Yaşam Merkezi’nin açılışına katıldı.

Bakan Özer burada yaptığı konuşmada, bozkır ağası ve bozlak ustası Neşet Ertaş’ın adının yaşatılacağı köy yaşam merkezinin ihtiyacı karşılamanın yanı sıra yetişkinlere yönelik halk eğitim merkezi kurslarının düzenlenmesine de katkı sağlayacağını söyledi. Kırtıllar köyünde çocuklar için anaokulu ve ilkokul için.

Kırşehir’de 8 köy yaşam merkezi açtıklarını belirten Özer, “İki ay içinde 25 tane daha açıp sayıyı 33’e çıkaracağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakan Özer, son 20 yılın bu ülke çocuklarının eğitime erişimi konusunda çok büyük yatırımların yapıldığı bir dönem olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde il, bölge, köy ayrımı yapılmaksızın Türkiye’nin her noktasına eğitim yatırımları yapılmıştır. Cumhuriyetin ilk yüzyılında ilk defa tüm eğitim kademelerinde okullaşma oranı , okul öncesi eğitimden orta öğretime yüzde 95’i geçti. 2000’li yıllara baktığınızda okul öncesi “Eğitimde yüzde 11’lik bir okullaşma oranı var. Yüzde 89’luk bir kayıt oranı yok. İlkokul ve ortaokulda sıkıntı yok ama lise nüfusunun yarısının eğitim alamadığı bir Türkiye manzarası var.”

5 yaşında okullaşma oranını önemsediklerini vurgulayan Özer, “Dün eğitimde reformla ilgili açıklama yapıldı. 5 yaşında eğitimi zorunlu hale getireceğiz diyorlar. Okullaşmayı artırdık. 5 yaşında oran yüzde 99’a çıkıyor.Yeni bir reform yapacaklarını iddia ederek 5 yaşını zorunlu kılacaklarını iddia ediyorlar.Zorunlu ilkokullarda okullaşma oranı yüzde 99.63.Mecburi ortaokulda okullaşma oranı yüzde 99.44 .Bu neyi gösteriyor, alandan bu kadar kopuk olduklarını gösteriyor, 20’li, 30’lu yıllar olsa ‘Geleceğim, 5 yaşında okullaşma oranlarını yüzde 95’in üzerine çıkaracağım’ dersiniz. Esasen yüzde 99.” ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda bu ülkenin çocuklarının eğitimle buluşması için şartlı eğitim yardımlarından burslara, yurt imkanlarından ücretsiz ulaşım, yemek, ders kitabı ve yardımcı kaynaklara kadar her türlü imkanın seferber edildiğini anlatan ve dedim:

“2022’de bu sosyal yardımların maliyeti 525 milyar lira. Bu hükümet her zaman vatandaşının yanında oldu. Kart dağıtmaya gerek yok. Eğitim kartı dağıtmaya da gerek yok. Her türlü yardımı veriyor. İnşallah hayırlara vesile olur.” 2023’ün ikinci dönemi yani 6 Şubat prestijiyle bedava yemek konusunda.Kapasiteyi 1.8 milyondan 5 milyona çıkaracağız.Okul öncesi tüm çocuklarımıza ücretsiz yemek vereceğiz.Yurt okullarımızı da dahil edeceğiz. , tüm okullarımız taşımalı eğitimden yararlanan yerlerde.Yani derdimiz bu ülkenin çok daha güzel olması.Cumhurbaşkanımızın acısı bu ülkenin her alanında çok güçlü.ve Türkiye Yüzyılı hikayesini yaşatmak. bu dünyada.”

Hükümetin, özellikle Kovid-19 salgını sonrasında yaşanan tersine göç dalgasından yararlanarak, gıda, tarım ve hayvancılığın da stratejik bir alan olduğunun bilinciyle, köy yaşam merkezleri ve köy okullarına hayat vermeye başladığına işaret eden, Bakan Özer, “2022 yılında 2 bin 200 köy okulunu yaşam merkezi olarak onararak, yurt içinde 10’dan fazla hanesi olan tüm köy okullarını hizmete açacağız. Böylece köy yaşam merkezlerini köydeki yaşamın merkezi haline getireceğiz. Kadınlarımızın ve erkeklerimizin sosyalleştiği, eğitim aldığı, çevre köylerin kaynaştığı bir meydana çevireceğiz.”

Konuşmasının ardından Kırtıllar Neşet Ertaş Köyü Yaşam Merkezi’nin açılışını yapan Bakan Özer, İstanbul’da gıda, makine, sağlık ve teknoloji alanlarındaki çalışmaları inceledikten sonra köydeki Abdal ustalardan Neşet Ertaş’ın türkülerini dinledi. merkezin bahçesinde meslek liselerinin açtığı stantlar. Merkezin önündeki çadırda gözleme yapan hanımlar, Bakan Özer’e ikramda bulundu.

Açılışa Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal ve diğer yetkililer katıldı.

haberfinike.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu