Haber

Baltık ülkeleri, Rus sporcuların Paris’teki Olimpiyatlardan men edilmesini istiyor

Üç Baltık ülkesinin başbakanları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus ve Belaruslu sporcuların önümüzdeki yıl Paris’te yapılacak Olimpiyatlardan men edilmesi çağrısında bulundu.

Estonya, Litvanya ve Letonya’nın başbakanları Estonya’nın başkenti Tallinn’de karşı karşıya geldi.

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte, görüşmeler kapsamında Ukrayna’ya verilen desteğin yanı sıra enerji güvenliği ve önümüzdeki yıl Paris’te yapılacak olimpiyatların ele alındığını belirtti.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Rus ve Belaruslu sporcuların olimpiyatlara katılmaması gerektiğini belirtti. dedi.

Letonya Başbakanı Arturs Krisjanis Karins de Rusların Olimpiyatlarda yarışmasına izin verilmesini “ahlaki açıdan kınanması gereken” olarak nitelendirdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 26 Ocak’ta Ruslar ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na “tarafsız sporcular” unvanıyla katılmalarının “yollarını arayacağını” duyurdu.

IOC’nin açıklamalarını kınayan Ukrayna Atletizm Federasyonu, “Özellikle 2024 Olimpiyat Oyunları’na Rus ve Belaruslu sporcuların tarafsız sporcu olarak katılması, Rus devletinin savaşı sürdürme konusundaki acımasız çabasını destekleyen bir durumdur.” değerlendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu