Haber

BM, dünyadaki plastik kirliliğini sona erdirmek için uluslararası anlaşma hazırlıyor

Paris’te UNESCOGenel merkezinde 175 ülke heyeti ve STK’ların katılımıyla, plastik kirliliği2024 yılında uluslararası anlaşmaya varılması hedefiyle düzenlenen ikinci müzakere faslı dün sona erdi.

Fransa Dışişleri ve Ekolojik Dönüşüm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu haftaki müzakerelerin sonuçlarına değinildi.

Açıklamada, yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya varılması için 3 müzakere faslının daha düzenleneceği belirtilirken, bunların Kenya, Kanada ve Güney Kore’nin mülkiyetinde yürütülmesine karar verildi.

UNESCO’daki müzakerelerde hedeflerde ilerleme konusunda mutabakata varıldığı belirtilen açıklamada, taslağı hazırlamakla Uluslararası Müzakere Komitesi (INC) Başkanı Gustavo Meza-Cuadra Velasquez’in görevlendirildiği kaydedildi. Anlaşmanın müzakere faslı Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılacak. Nairobi’deki müzakere faslı Kasım 2023’te yapılacak.

Birleşmiş Milletler Çevre Meclisi (UNEA), 2024 yılının sonunun prestijiyle Kenya’nın başkenti Nairobi’de 2022 yılında dünyadaki plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan bağlayıcı bir uluslararası anlaşmanın açılmasını ve INC’nin kurulmasını öngören kararı kabul etti.

Anlaşma ile plastik eserlerin üretiminden dönüşümüne kadar tüm sürecin kontrol altına alınması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu