Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC’deki toplu açılış ve tanıtım töreninde konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin vizyonunun Kıbrıs adasında iki devlet olduğu gerçeğine dayandığını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tanınmasını hedeflediğini belirtti.

Oktay, Lefkoşa’daki KKTC Kamu Veri Merkezi’nde düzenlenen toplu açılış ve tanıtım merasiminde yaptığı konuşmada, KKTC’nin, yarım asırdır bir varoluş, kalkınma ve gelişme mücadelesi içinde bulunduğunu söyledi.

Bu mücadelenin adının kimi zaman turizm, eğitim, tarım; kimi zaman ulaştırma, enerji ya da üretim olduğunu belirten Oktay, bu mücadelenin adının iki devletli çözüm, egemen eşitlik olduğunu ve hem sahada hem masada Kıbrıs Türkü’nün haklı davasını haykırdığını tabir etti.

Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ın her köşesinde, her dalda topyekun kalkınma sağlanması ve kendi ayakları üzerinde duran KKTC için geçmişten bu yana her türlü takviyesi verdiğini vurgulayan Oktay, kağıt üzerinde iş birliği protokolü denilen tüm hareket planlarının aslında Türkiye’nin ezeli ahdinin yalnızca bir yansıması olduğunu kaydetti.

Oktay, 1571’den bu yana adanın asli ögesi olan Kıbrıs Türkleri ile Türk milletinin gönül ahdinin, ne kağıtlara ne de hudutlara sığmadığını söyleyerek, Kuzey Kıbrıs’ın haklı davasında başını dik tutmasının, ambargolara karşı dünyaya açılmasının Türkiye’nin ulusal davası, kederi, tasası olduğunu vurguladı.

“KKTC kamu kurum ve kuruluşlarının dijital işleyişini kesintisiz, hızlı ve güvenli hale getiriyoruz”

Oktay, bir taraftan Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a yollar inşa ederken, bir taraftan da KKTC’nin uluslararası alanda temsiliyetinin yollarını açtıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Toroslar’dan gelen suyla ziraî rahmeti artırdığımız üzere gerçek dal dayanaklarıyla üreticiye de can suyu oluyoruz. Kıbrıs Türkü’nün sağlığı için tıbbi ihtiyaçlara öncelik verirken kaynakların sağlıklı kullanımı için de KKTC’nin yanındayız. Elektronik devlet altyapımızı e-KKTC projesiyle Kıbrıs Türkü’nün kullanımına sunmakla kalmıyor, KKTC kamu kurum ve kuruluşlarının dijital işleyişini şu anda bulunduğumuz veri merkezi ile kesintisiz, hızlı ve güvenli bir hale getiriyoruz. Bir taraftan mesleki eğitimin geleceğin mesleklerine uyumlanmasına destek oluyor bir taraftan Maarif Okulları ile Kuzey Kıbrıs’ta milletlerarası standartlarda yerli-milli eğitim sunuyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımız Türkiye’de gençlerimiz için ne yapıyorsa aynı şekilde Kıbrıs Türkü gençlerimizin, sporcularımızın da yanında olmak için harekete geçmiş durumda. Yine coğrafi bilgi sistemleri ve nirengi ağı projeleriyle şehir planlama, tapu, kadastro ve kentsel dönüşüm gibi alanlarda hız ve güveni artırıyoruz. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüzle yapılan iş birliği ile KKTC kimlik kartlarının ve pasaportlarının yenilenmesinin yanı sıra Kuzey Kıbrıs’a gelen ziyaretçilerin son teknolojiye sahip pasaport denetim aygıtlarından geçmesi için takviye veriyoruz.”

Oktay, bunların yanı sıra İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü kapsamında, Hayvancı ve Çiftçilere Takviye Programı, Kıb-Tek Akaryakıt Alımına Navlun Dayanak Programı, Engelli ve Toplumsal Yardım Alan Bireylere Ek Takviye; Tarım, Turizm, Sanayi ve Küçük Esnaf ve Zanaatkarlara Yönelik Kısmi Hibe Programı ve girişimcilik takviyeleri ile Türkiye’nin KKTC’de her alanda ilerlemeyi perçinlediğini söyledi.

Yerele verdikleri takviyelerle yerelden kalkınmaya da güçlü dayanaklarını sürdüreceklerine dikkati çeken Oktay, “2022 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nı 14 Nisan 2022 tarihinde imzaladık. Yıl sonuna kadar KKTC’ye 4 milyar 250 milyon lira kaynak aktarmayı öngörmüştük. Buna ilaveten 2,5 milyar lira tutarında bir ek anlaşma yapma ihtiyacı doğdu. Sosyal yardımlar için 49 milyon lira, tarım alanında 122 milyon lira, ulaştırma alanında 19 milyon lira ve gençlik-spor yatırımları için 6 milyon lira aktarıyoruz, hayırlı olsun.” sözlerini kullandı.

Oktay, Kıbrıs Türkü’nün milli iradesini yansıtan Cumhurbaşkanlığı makamına yakışır sembol bir eser olacak Cumhurbaşkanlığı, Meclis Yerleşkesi ve Millet Bahçesi projesine başlandığını aktararak, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin Kıbrıs Türk Devleti’nin geleceğe vurulan mührünün ve varlığının simgesi olduğunu kaydetti.

Bu projenin hayata geçmesini zorlaştırmaya çalışanların karşısında KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’ni bulacağının altını çizen Oktay, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş birliğinin köklü kardeşliğin ve gönül birlikteliğinin üzerinde yükseldiğini, günü kurtarmanın değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uzun vadede sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşturma maksadıyla ilerlediğini anlattı.

Oktay, Türkiye’nin KKTC ile yoldaşlığının, garantörlüğünün siyaset üstü, kurumsallaşmış bir yapıda bulunduğunu belirterek, KKTC’nin dört bir tarafının Türkiye’nin her şartta sağladığı desteklerin somut nişaneleriyle dolu olduğunu, bir proje bitmeden yenisini başlattıklarını, Kıbrıs Türkü’nün bugünü ve geleceği için fikir birliği içinde çalıştıklarını lisana getirdi.

Ulaştırmanın turizmi, su temininin tarımı, mesleksel eğitimin üretim ve endüstriyi, dijitalleşmenin dışa açılmayı desteklediğini ve Maraş açılımının oluşturduğu özgüven üzere, projelerin her birinin oburunu besleyen, güçlendiren bir yapıda olduğuna dikkati çeken Oktay, bu gidişatın sonunun KKTC için “Kızıl Elma”, yani her alanda bağımsızlığını ispatlamış bir devlet olarak milletlerarası arenada hak ettiği pozisyonu alması olacağını kaydetti.

“KKTC’nin olmadığı bir Türk Devletleri Teşkilatı eksik kalacaktır”

Oktay, Türkiye’nin KKTC’nin hâkim eşitlik ve eşit memleketler arası statüsünün tescili temelindeki tahlil vizyonunu başından itibaren kuvvetle desteklediğini lisana getirerek, tahlilin yolunun, lakin BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarını tesciliyle açılabileceğini söyledi.

Ancak BM Güvenlik Konseyi’nin bir buçuk yıldır bu adımı atmadığını aktaran Oktay, kelamlarına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Sayın Tatar, Rum tarafına BM üzerinden yeni, gerçekçi ve pratik iş birliği teklifleri sundu. Bu teklifler, hidrokarbon kaynakları, elektrik çizgilerinin entegre edilmesi, yenilenebilir güç, su, sistemsiz göç ve kara mayınlarının paklığı bahislerini içeren, hem Kıbrıs Türk hem de Kıbrıs Rum halklarının faydasına olan konularda yapılmıştır. Çözümsüzlüğü huy edinmiş Rum tarafı ise herkesin faydasına olduğu apaçık olan bu tekliflere şimdi cevap vermiş değildir. Bu çözümsüzlük sarmalına inat Sayın Cumhurbaşkanımız, BM Genel Şurasında tarihi bir davet yaparak, memleketler arası toplumu KKTC’yi tanımaya davet etmiştir. Bizler de gerekli çalışmaları sıklaştırdık. Böylece, Kıbrıs Türkü’nün müktesep hakları, BM üyesi ülkelerin tanıması yoluyla tescil edilebilecektir. Bu davet Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde tüm teşebbüslerimizde muhataplarımıza yinelenmektedir. Geçtiğimiz hafta Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve Başbakan Esedov ile yaptığımız görüşmelerde de KKTC gündem maddelerimizden birisiydi. Vizyonumuz, adada iki ayrı devlet olduğu gerçeğine dayanmakta ve KKTC’nin tanınmasını hedeflemektedir. Kıbrıs, geçmişi ve geleceğiyle Türk dünyasının bir kesimidir. KKTC’nin aile meclisimiz olarak gördüğümüz TDT’de (Türk Devletleri Teşkilatı) gözlemci üye olarak yer almasını tüm gücümüzle destekliyoruz. KKTC’nin olmadığı bir TDT eksik kalacaktır. Semerkant’taki Dorukta KKTC’ye gözlemci statüsü verileceğine inanıyoruz. KKTC’nin tanınması Kıbrıs sıkıntısının tahlili için olduğu kadar Doğu Akdeniz’in bir barış alanına dönüştürülebilmesi için de önem taşıyor.”

Uluslararası toplumun ve üçüncü ülkelerin, adadaki gerçekleri, hangi tarafın çözüm isterken, hangisinin bundan kaçtığını görmesinin elzem olduğunu belirten Oktay, ABD’nin, Yunanistan’ın ve Kıbrıs konusunda yanlı tutum sergileyen AB ülkelerinin bölgede dengeleri ve barış ortamını bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Oktay, “Kıbrıs Türkü kardeşlerimizi hiçbir zaman Kıbrıs’a sırf Rum tarafından bakanların insafına bırakmayacağız.” dedi.

Türkiye Yüzyılı’nın eşiğinde, KKTC’nin önünde de büyük fırsat pencereleri açılacağına inandığının tabir eden Oktay, karar alıcıların ve bürokrasinin üzerinde bu doğrultuda önemli bir sorumluluk bulunduğunu, muhtaçlık duyulan hukuksal düzenlemeler başta olmak üzere nerede ilerlemeyen bir süreç varsa tüm ilgililerin sorumluluk şuuruyla elini taşın altına koymasını ve ilerleme tarafında adım atmasını beklediklerini kaydetti.

Oktay, Kıbrıs Türkü’nün geleceğe güvenle bakarak, barış, huzur ve refah içinde yaşamaya devam etmesi için gerekeni yapmayı sürdüreceklerini belirterek, KKTC’de daha sağlam bir altyapı ve daha güçlü bir kalkınma ivmesinin kardeşlik şuuruyla ve azimle hareket edildiği sürece mümkün olduğuna yürekten inandığını lisana getirdi.

Oktay, KKTC Kamu Bilgi Merkezi’nde incelemelerde bulundu

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un da konuşma yaptığı merasimde, daha sonra açılış ve lansmanlar yapıldı.

Törende KKTC Kamu Data Merkezi, Güzelyurt-Lefke ve Balalan-Yenierenköy yolu ile 90 kilometrelik köy yolu projelerinin açılışı kurdele kesiti ve canlı ilişkiler yoluyla gerçekleştirilirken, Türkiye’den KKTC’ye su temin projesinin değerli bir modülü olan Orta Mesarya Ovası’na su iletim hattının birinci kısmı ile 207 kilometrelik Depo Bağlantı Hattı Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay başkanlığındaki heyet, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakanı Ünal Üstel ile birlikte hizmete sokulan KKTC Kamu Data Merkezi’nde incelemelerde bulundu ve bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu