Haber

Dışişleri Bakanı Fidan: AB Türkiye olmadan gerçek bir aktör olamaz, tam üyelikle sürecin canlandırılması gerekiyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “14. Büyükelçiler Konferansı”nın açılış töreninde konuştu. NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “AB’de Türkiye’nin önünü açın, İsveç’in önünü açalım” açıklamasıyla başlayan yeni sürece ilişkin çarpıcı bir mesaj veren Bakan Fidan, “Türkiye olmadan AB olamaz” dedi. Gerçek bir aktör olmak, tam üyelikle süreci canlandırmak lazım” dedi.

“VİZYONUMUZ TÜRKİYE’Yİ SİSTEM KURUCUSU OYNAMAK”

Konuşmasında “Vizyonumuz Türkiye’yi sistem kuran ülke yapmaktır” vurgusu yapan Bakan Fidan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle: “Türk yüzyılına adım atıyoruz. Vizyonumuz Türkiye’yi sistem kuran ülke haline getirmektir. Türk yüzyılının aktörleri Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, barış, güvenlik ve istikrar üreten, insanlığı kucaklayan bir sistemin kurulması için diğer ülkelerle birlikte çalışacağız.

“İster PKK, ister FETÖ…”

Barış ve güvenliğin tesisi için tedbir ve girişimlerimizi yoğunlaştıracağız. Güvenlik, huzur ve istikrara yönelik en büyük tehdit terör örgütleridir. İlgili tüm kurumlarımızla birlikte terör örgütlerine göz yummayacağız. Adı ister PKK, ister FETÖ olsun, terör örgütlerine ve arkasındaki güçlere nefes aldırmayacağız.

“ÖNCELİK KARADENİZ’DE SAKİNLİĞİ SAĞLAMAK OLACAK”

Ukrayna savaşının sona ermesi için çabalamaya devam edeceğiz. Karadeniz’de huzurun sağlanması ana önceliğimiz olacaktır. Karadeniz tahıl işletmesinin yeniden canlanması için tüm taraflarla temaslarımızı sürdüreceğiz.

“YUNANİSTAN’DAN SAMİMİYET BEKLİYORUZ”

Ege ve Doğu Akdeniz’de çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz. Yunanistan ile olan olumlu havanın devamı için çaba göstereceğiz. Ege’de gösterdiğimiz samimiyeti Yunanistan’dan da bekliyoruz. Filistin’deki analiz kesinlikle iki devletli olmalıdır. Bu vizyona zarar veren her türlü hareketin karşısında olacağız.

“SÜRECİN TAM ÜYELİK İLE İNCELENMESİ GEREKİYOR”

AB’nin Türkiye olmadan küresel bir aktör olamayacağını bir kez daha vurgulamak isteriz. Tam üyelikle sürecin yeniden canlandırılması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu