Teknoloji

Google E-Tablolar’a Yeni Tablo Formatlama Özelliği Geldi

Teknoloji devi Google, kullanıcıların veri bloklarını tek bir tıkla kolayca formatlanmış tablolara dönüştürmelerine olanak tanıyan yeni bir özelliği tanımladı. Bu yeni özellik, Excel kullanıcılarının uzun yıllardır faydalandığı bir imkanı sunarak Google E-Tablolar hizmetinin kullanışlılığını arttırmayı amaçlıyor. Kullananlar artık, filtreleme ve sıralama kuralları içeren bağımsız tablolar yapabilecek.

Google E-Tablolar’da Veri Yönetimi Daha Kolay Ve Etkili Hale Getirildi

Bu yapılan yenilik, bir on yıldır Google E-Tablolar kullanarak ortaklaşa bütçe tabloları yöneten ve her filtre ile sıralamayı tek tek oluşturmak zorunda kalan kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlamakta. Kullananlar arasında yapılan araştırmalar, bu tür bağımsız tabloların yıllardır beklenen bir özellik olduğunu gösterdi. Şirket, kullanıcıların bu ihtiyacını dikkate alarak Sheets’i daha kullanıcı odaklı bir araca dönüştürmüş olacak.

Bu özellik sayesinde, kullanıcılar veri bloğunu seçip ‘format > tabloya dönüştür’ seçeneğine tıklayarak tablo oluşturuyor. Bu yapılan işlemle, her sütun için otomatik filtreler oluşturuluyor ve satırlar arasına görsel ayırıcılar eklenebiliyor. Bu şekilde kullanıcılar, her bir satırı manuel olarak seçip renklendirmek zorunda kalmamış oluyor.

Yapılan değişiklik, otomatik olarak formatlanmış sütun türleri, filtreler ve daha kolay açılır menü oluşturma imkanı da getirdi. Yine, tüm tablo için özel filtre kombinasyonları oluşturmanıza veya veri kapsamını ayarlamanıza izin veren bir tablo menüsü de eklenebiliyor. Google bu güncellemenin, sütun filtrelerine göre verileri gruplara ayırmanızı sağlayan “grup oluştur” görünüm seçeneği de içerdiğini aktarıyor.

Yeni yapılandırılan tablo özelliği henüz herkese ulaşmadı. Google’ın şirketinin alışılmış uygulamalarına uygun olarak, bu özellik kademeli olarak dağıtılacağı söyleniyor. Bazı kişiler 30 Mayıs’ta bu özelliğe kavuşacak, diğerleri ise 6 Haziran’a kadar bekleme durumunda olacak. Bu da projelerin envanter yönetiminin, etkinlik planlamanın ve daha pek çok günlük görevin yönetimini kolaylaştıran tablo şablonları gün yüzüne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu