Ekonomi

Hukuk uyuşmazlıklarında parasal sınır 388 bin 917 lira oldu

Üreticiler ile sebze ve meyve ticareti yapanlar arasındaki uyuşmazlıklarda asliye ticaret mahkemesinde delil olarak gösterilecek hakem heyeti kararlarının mali limiti 388 bin 917,43 lira olarak belirlendi.

Ticaret Bakanlığı’nın “5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 10 uncu Maddesinde Yer Alan Parasal Limitlerin Artırılmasına Dair Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile ilgili kanunda belirlenen mali amaçların 2022 yılı için yeniden değerleme oranı olarak belirlenen yüzde 122,93 oranında artırılarak tespitine ilişkin asıllar hazırlandı.

Buna göre 2023 yılı için değeri 388 bin 917,43 liranın altında olan uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvurulması gerekecek. Bu ihtilaflarda komisyonun vereceği kararlar ilam hükmünde olacak ve kararlar İcra ve İflas Kanununun ilamların icrasına ilişkin kararlarına göre uygulanacaktır.

Söz konusu fiyat ve üzerindeki uyuşmazlıklarda hakem heyetinin kararları asliye ticaret mahkemesinde delil olarak sunulabilir.

Tebliğ 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu