Haber

Irak’taki Türkmenler yeni kurulan Sınır Muhafız Gücü’nde yer almak istiyor

Irak’taki Türkmenler, merkezi hükümetin Türkiye-İran sınır bölgesinde kurulacak yeni “Sınır Muhafız Gücü” için sadece Erbil, Duhok ve Süleymaniye’den yapılan başvuruları değerlendirmesine tepki gösterdi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, ülke sınırlarını korumak için Sınır Muhafız Gücü oluşturulmasının memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, Türkmenlerin de bu yeni birimde görev alması istendi. .

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sınır Muhafız Gücü’ne sadece Türkmenlerin değil, ülkenin tüm kesimlerinin dahil edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, atamaların adil olması için Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin konuya müdahil olması istendi.

Bu yeni gücün konuşlanacağı sınır bölgelerinde Türkmenlerin de yaşadığına dikkat çekilerek, Sınır Muhafız Gücü için sadece Erbil, Duhok ve Süleymaniye’den yapılacak başvuruların değerlendirilmesinin “Atamaların yapılmasının göstergesi” olduğu ifade edildi. tek bir ulusa tahsis edilir”.

ITC’den yapılan açıklamada, Irak’ın tüm kesimlerinin anayasal olarak bu ulusal görevde yer alması gerektiğine de dikkat çekildi.

Irak’ta yeni bir “Sınır Muhafız Gücü” oluşturulması

Irak Başbakanı Sudani’nin başkanlığında 23 Kasım’da yapılan Milli Güvenlik Kurulu Toplantısında, İran ve Türkiye’nin sınır bölgelerinde yeni bir “Sınır Muhafız Gücü” kurulmasına karar verildi.

Irak merkezi yönetimi bugün yeni Sınır Muhafız Gücü için başvuruları almaya başladığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tümgeneral Saad Maan, yaptığı basın açıklamasında, Sınır Muhafız Gücü’ne başvuruların elektronik ortamda yapılacağını ve sadece Erbil, Duhok ve Süleymaniye’den yapılacak başvuruların değerlendirileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu