Haber

İran: Hamas rehineleri serbest bırakmaya hazır

Filistinli sivillerin durumunun ele alındığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul oturumunda konuşan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hamas’ın İsrail’e saldırdığı 7 Ekim’den bu yana rehin tuttuğu 224 kişiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında Hamas’ın İran’a sivil rehineleri serbest bırakmaya hazır olduğunu duyurduğunu belirten Bakan, bunun gerçekleşmesi için dünyanın İsrail’e Filistinli tutukluları serbest bırakması için baskı yapması gerektiğini ifade etti. Bakan, “İran İslam Cumhuriyeti, Katar ve Türkiye ile birlikte bu önemli insani çabada üzerine düşen rolü oynamaya hazırdır. Elbette cezaevlerindeki 6 bin Filistinlinin serbest bırakılması da bir başka gereklilik ve uluslararası toplumun sorumluluğudur.” söz konusu.

Rus resmi haber ajansı Tass’ın haberine göre, İran Dışişleri Bakanı konuşmasında Hamas’la ciddi müzakereler yürüttüklerini belirterek, “Bu görüşmeler hareketin (Hamas’ın) sivil rehineleri serbest bırakmaya hazır olduğunu gösterdi; ancak dünyanın da bunu yapması gerekiyor” dedi. İsrail hapishanelerinde tutulan 6 bin Filistinlinin serbest bırakılmasını destekliyoruz.” “dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rehinelerin serbest bırakılması için Hamas’la müzakerelerde bulunduğu haberi kamuoyuna yansıdı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin rehinelerin serbest bırakılması için Hamas’la temas halinde olduğunu açıkladı.

ABD’ye gözdağı

İranlı Bakan BM’deki konuşmasında da ABD’ye gözdağı verdi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sona ermezse ABD’nin “bu ateşten kurtulamayacağını” belirterek, şunları söyledi: “Şu anda Filistin’de soykırıma öncülük eden ABD’li devlet adamlarına açıkça söylüyorum; Savaşın bölgeye yayılmasını memnuniyetle karşılamıyoruz.” “Ancak Gazze’deki soykırım devam ederse bu yangından kaçış olmayacak” dedi.

İran daha önce ABD’nin İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalardan İran’ın sorumlu olduğu yönündeki suçlamalarını reddetmişti.

rtr,DW/BÖ,BK

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu