Haber

İspanya’da Franco’ya verilen üstün başarı nişanı geri çekildi

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin Resmi Gazete’de yayınlanan kararı uyarınca diktatör Franco ve dönemin sekiz yöneticisine verilen üstün liyakat nişanı geri çekildi.

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlere kısa bir ara verilerek 11 Temmuz’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan karar yürürlüğe girdi.

18 Temmuz 1953’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararla diktatör Francisco Franco ve 8 yöneticisine dönemin Çalışma Bakanlığı tarafından verilen üstün liyakat nişanlarının geri alınması resmiyet kazandı.

Sol ve aşırı sol partilerin ittifakıyla yeni kurulan “Sumar” adlı siyasi partinin ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz’ın girişimiyle Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın gerekçesi şöyle açıklandı:

“Franco diktatörlüğü, Temmuz 1936’da İkinci İspanya Cumhuriyeti’nin demokratik ve anayasal rejimine karşı ayaklanan ve 1936-1939 iç savaşına yol açan güçleri destekledi ve onlarla aktif işbirliği yaptı. Ayrıca diktatörlük döneminde demokratik değerlerle açıkça ifade edildi. ​​ve insan haklarının korunması için yol gösterici ilkeler. bağdaşmayan eylemlerde bulunmak.”

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Temmuz 2022’de çıkardığı “Demokratik Hafıza” adlı yasayla diktatör Franco dönemini yasadışı ilan etmişti.

Bu yazı ile iç savaş ve diktatör Franco dönemlerinin (1936-1975) izleri silinirken, mağdurlara takviyeler yapılarak geçmişle yüzleşmek için adımlar atılıyor. alınacağı söylendi.

İspanya’da 23 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimler öncesi açıklanan anketlere göre seçimleri kazanarak yeni koalisyon hükümetini kuracağı tahmin edilen sağcı Halk Partisi ve aşırı sağcı Vox partileri, “Demokratik Parti”yi iptal etme sözü veriyor. İktidara gelirlerse hafıza yasası çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu