Ekonomi

Kruvaziyer turizminde son 10 yılın rekoru

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2023’ün ilk 5 ayında limanlara yanaşan kruvaziyer gemi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,1, kruvaziyer yolcu sayısının ise bir önceki yıla göre yüzde 114 arttığını bildirdi. geçen yıl aynı dönem.

KUŞADASI LİMANI ZİRVEDE

Uraloğlu, 2021’in son çeyreğinde İstanbul Galataport limanının açılması ve Kovid-19 salgını tedbirlerinin kaldırılmasıyla kruvaziyer turizminin daha da büyüdüğünün altını çizdi. “Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde 299 binden fazla misafirimizi limanlarımızda ağırladık. Kuşadası Limanı’nda 157 bin 940, Galataport Limanı’nda 67 bin 740 kruvaziyer yolcusu, TDI Sarayburnu İskelesi’nde 3 bin 276 kruvaziyer yolcusu ve Antalya Limanı’nda 14 bin 777 kruvaziyer yolcusunu ağırladık. Kovid-19 pandemisi ile kruvaziyer turizminde düşüş yaşansa da yatırımlarımıza devam ettik”dedi.

Uraloğlu, “Kuşadası Limanımız 124 kruvaziyer gemiyi ağırlayarak en çok kruvaziyer geminin yanaştığı liman haline geldi. Galataport Limanı’na 43 gemi, Ulusoy Çeşme Limanı’na 20 gemi ve TDİ Sarayburnu İskelesi’ne 7 gemi ziyaret etti”söz konusu.

gelendostajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu