Haber

Lapid, İsrail işgaliyle ilgili BM oylamasına karşı “İsrail’in dostlarından” destek istedi

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İsrail’in Filistin topraklarını işgaliyle ilgili Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda gelecek ay yapılacak oylamaya karşı çıkmaları için bazı ülkelerden destek istedi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Lapid, 50’den fazla ülke önderine, İsrail’in Filistin’deki işgaline ait Milletlerarası Adalet Divanından (ICJ) görüş bildirmesini istenen karar tasarısının BM Genel Heyetinde oylanmasını engellemek için Filistin idaresi üzerinde nüfuzlarını kullanmaları davetinde bulunan bir mektup gönderdi.

Lapid, mektubunda, oylamayı engelleme teşebbüsünün başarılı olmaması durumunda “İsrail’in dostlarının İsrail’in yanında yer almasını ve karara karşı oy kullanmasını beklediğini” vurguladı.

İsrail Başbakanı, “Bu karar, İsrail’i dışlamak, meşru güvenlik kaygılarımızı itibarsızlaştırmak ve varlığımızın meşruiyetini ortadan kaldırmak için ortak bir çabanın sonucudur.” tabirlerini kullandı.

“Tartışmalı bölgelerin” (İsrail işgali altındaki Batı Şeria) statüsünün İsrail ile Filistin idaresi ortasında direkt müzakerelere tabi olması gerektiğini savunan Lapid, “konunun Uluslararası Adalet Divanına götürülmesinin, uluslararası toplum tarafından kabul edilen doğrudan müzakere ilkesine aykırı olduğunu ve aşırılık yanlılarının işine yarayacağını” argüman etti.

Mektubun gönderildiği ülkeler ortasında, İngiltere, Fransa, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Hollanda, Slovakya, Letonya, Gürcistan, Brezilya, Uruguay, Peru ve Vietnam’ın bulunduğu kaydedildi.???????

???????- Ne olmuştu?

Filistin’in, İsrail işgali ve işlenen cürümlerin türel sonuçlarıyla ilgili Memleketler arası Adalet Divanından (ICJ) görüş bildirmesini talep ettiği karar tasarısı, BM Genel Şurası Özel Siyasi ve Dekolonizasyon Komitesinde, 11 Kasım’da yapılan oylamada kabul edilmişti.

Komitede yapılan oylamada, tasarı 17’ye karşı 98 oyla kabul edilirken 52 ülke “çekimser” oy kullanmıştı.

Karar tasarısında, Memleketler arası Adalet Divanından, İsrail’in Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını ihlali, uzun süredir devam eden işgal ve Filistin topraklarının gasbedilmesinin hukuki sonuçlarını açıklayan bir görüş bildirmesi talep ediliyor.

Tasarının gelecek ay BM Genel Kurulu’nda oylamaya sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu