Haber

Mersinli mobilyacı: Geçen sene 16 bin lira olan koltuk takımı bu sene 37 bin liradan satılıyor

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, Mersin’in Tarsus ilçesinde esnafın sorunlarını dinledi. Başarır’ın ziyaret ettiği bir mobilyacı, geçen yıl fiyatı 16 bin lira olan koltuk takımının bu yıl 37 bin liraya satıldığını söyledi. Bir silindir üreticisi ise geçen yıl 170-180 TL’ye sattığı büyük silindiri bu yıl 325 TL’ye sattığını belirterek, “Yine zam bekleniyor” dedi. Bir vatandaş, “3 yıldır şalvar alamıyorum, 3 yıldır şalvar giyiyorum” dedi. Başarır ayrıca, “İğneden ipliğe her şey yüzde 200 ile 400 arasında arttı ama TÜİK’e sorarsanız yıllık enflasyon değişimi yüzde 84, aylık enflasyon değişimi yüzde 2.88. Milletin, esnafın, milletin aklıyla alay ediyorlar. Memurlar ve çiftçiler.”

Ali Yetenekli Başarır, Mersin’in Tarsus ilçesinde esnafı ziyaret etti. Mobilyacı Başarır, fiyatlarda artış olup olmadığının sorulması üzerine, “Fiyatlar sürekli artıyor. Enflasyona hep birlikte yenik düşüyoruz. (Yatak fiyatlarında) bir yıl öncesine göre yüzde 150 artış var.”

Bir beyaz eşya mağazasına giden Başarır, en küçük televizyonun fiyatının 5 bin TL olduğunu öğrenince şaşkınlıkla, “Ama bunlar iki karış” dedi. Buzdolabının 40 bin lira olduğunu öğrenen Başarır tepki gösterdi, “Şahin’i bunun için alıyorduk.” Beyaz eşyacı, geçen yıl 3 bin lira olan bulaşık makinesi fiyatının bu yıl 8 bin 600 liraya çıktığını söyledi. Bunun fiyatı yüzde 300 arttı” dedi.

“GEÇEN YIL 16 BİN LİRA OLAN KOLTUK TAKIMI BU YIL 37 BİN LİRAYA SATILDI”

Başarır başka bir mobilya mağazasına giderek koltuk takımının fiyatını sorunca geçen yıl 16 bin TL’ye sattıkları koltuk takımını bu yıl 37 bin TL’ye sattıklarını söyledi. Bir fotoğrafçı ise geçen yıl 15 TL’ye 6 adet vesikalık fotoğraf çekerken bu yıl 50 TL’ye 4 adet vesikalık fotoğraf çektiğini söyledi.

Bir tüpçü de geçen yıl büyük tüpü 170-180 TL’ye, bu yıl 325 TL’ye sattığını belirterek, “Yine zam bekleniyor” dedi. Bir otomobil tamircisi geçen yıl 100 TL olan egzozun bu yıl 470 TL olduğuna dikkat çekti.

“Bir defterin fiyatı 8 liradan 30 liraya çıktı”

Bir kırtasiyeci, bir yılda defter fiyatının 8 liradan 30 liraya, silginin 3 liradan 13 liraya, kalemin 1,5 liradan 5 liraya çıktığını söyledi. Boya satan bir esnaf geçen yıl 500 TL’ye sattığı boyayı bu yıl 500 TL’ye sattığını söyledi. Bir market satıcısı, “Geçen yıl Silifke’ye 150 liraya giden araba bu sene 700 lira. Akaryakıtta çalışıyoruz” dedi.

Başka bir esnaf geçen yıl bir çuval gübreyi 120 TL’ye satarken bu yıl 650 TL’ye sattığını belirterek, “Düştü, yukarıdan geri geldi” dedi. Bir vatandaş, “3 yıldır şalvar alamıyorum, 3 yıldır şalvar giyiyorum” diye tepki gösterdi.

“İNSANLARIN AKLINI OLUŞTURUYORLAR”

Esnafları gezdikten sonra, “İğneden ipliğe her şey yüzde 200’den 400’e çıktı. Esnaf mı, ENAG mı, TÜİK mi yalan söylemek gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu