Haber

Muğla’dan anız yangınlarına karşı uyarı

MUĞLA (İGFA) – Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde havaların ısınması nedeniyle her yıl çıkan yangınlar ve tahıl hasadından sonra anızların yanması nedeniyle vatandaşları uyardı. 2022’de bin 276, 2023’ün ilk 6 ayında ise 323 anız yangını çıktığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi, bu yangınların çok sayıda can kaybına yol açtığını ve vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nden anız yangınlarıyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Anız yakma sonucu çıkan yangınlar her yıl milyonlarca liralık maddi kayba neden oluyor. Anız yangınları, yol kenarlarında sis oluşumu sonucu orman yangınlarına, telefon ve enerji nakil sınırlarının yanmasına ve çeşitli trafik kazalarına yol açabilmektedir. Anız yangınlarının yanı sıra, yangının hasat yapılmayan komşu tarlalara sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınakları ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riski de oluşturmaktadır. Ayrıca anız yangınları, topraktaki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yakılarak yok olmasına neden olur. Anızların yakılması arazileri ve doğayı olumsuz etkilemekte, söndürme çalışmaları sırasında binlerce ton su ile zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır.

Tahıl hasadından sonra kalan artıkların ekonomik bir bedel taşımadığı düşüncesiyle anız yakmanın bir alışkanlık haline geldiği görülmektedir. Ülkemiz topraklarının şimdiki ve gelecek nesilleri besleyecek nitelikte eserler üretebilmesi ve gelecek nesillere güzel, yeşil, temiz bir çevre bırakabilmesi, anız yakmanın toprağa zarar verdiğini herkesin bilmesine bağlıdır. Anız yakmanın zaman ve maliyet açısından faydalı olduğu düşünülse de aslında ülke topraklarına büyük zararlar verdiği de unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu