Haber

Murat Karayalçın’dan CHP’ye: Yüzde 48 kazanç, yüzde 25 mağlubiyet

Eski Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı ve eski bakan CHP’li Murat Karayalçın, CHP’nin 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri sonrası kongre kararını değerlendirdi.

Karayalçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Partimizin kongre sürecini başlatma kararını memnuniyetle karşılıyorum. Teşkilatımız bu süreçte seçimleri değerlendirebilecek ve geleceğe yönelik öneriler geliştirebilecektir.

Sayın Kılıçdaroğlu seçim sürecinde yüksek bir performans gösterdi. Haksız bir seçimde oyların yüzde 48’ini almak önemli bir kazanım olarak görülmeli. Ancak Partimizin 4 parti ile birlikte milletvekilliği seçimlerinde yüzde 25 civarında oy alması önemli bir başarısızlık olarak görülmelidir. Parlamenter sistemde olsaydı bu oy oranı başarısızlıktan öte bir yenilgi sayılırdı.

Milletvekili seçimlerindeki başarısızlığın nedeni, CHP teşkilatında uzun süredir yaşanan siyasi kapasite düşüklüğü. Kuruluşumuz yıllardır; Broşür-afiş-pankart çalışmaları ve seçim güvenliği bir çalışma ile sınırlıdır. Tabii bunlar da parti görevleri. Ancak örgütün asli görevi siyaset üretmek ve bir ölçüde de bu siyasetle bağlantılı parti adaylarını belirlemek olmalıdır. Düşük organizasyon kapasitesi, bunların tümü aynı anda yerine getirilemediğinde ortaya çıkar.

Seçimlerdeki taktik ve stratejik hataların önümüzdeki Kongre’de tartışılacağını biliyorum ve buna genel başkanlık da eklenebilir. Ancak bence asıl tartışılması gereken konu, Cumhuriyet Halk Partisi’nde kapasite düşüklüğüne yol açan yapısal sorunlardır. CHP’nin merkez ve taşra teşkilatının yeniden yapılandırılmasıyla bu sorunlar aşılabilir.” (HABER MERKEZİ)

senpazar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu