Yaşam

Örümcekler Neden Herkesi Ağlarına Yakalamazlar?

Hiç yanlışlıkla bir örümcek ağına yakalandınız mı? Örümcek ağının ne kadar yapışkan ve iğrenç hissettirdiğini hepimiz biliyoruz. Peki örümcekler kendi ağlarına takılmadan nasıl dolaşabilirler?

Kaynak:https://www.wonderopolis.org/wonder/w…

Örümcekler sinekleri, böcekleri ve küçük hayvanları yakalamak ve yemek için ağlarını kullanırlar. Örneğin bir sinek yanlışlıkla örümceğin ağına takıldığında kapana kısılır ve örümceğin avı olur.

Ancak örümceğin ağında nasıl hareket ettiğini izlerseniz avına tutunmadığını görürsünüz. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Aslında bunun birkaç nedeni var…

1. Örümcekler ağlarına tamamen dokunmak yerine ağlarının ince telleri üzerinde hareket ederler ve yapışkan ipliklerle sadece bacak uçlarındaki tüyler temas eder. Bu onların kendi ağlarına tutunmalarını engeller.

2. Örümcekler kendi ağlarına yapışmaktan kaçınmak için bacaklarını ağ kesiklerinden ve ağlarına yapışmalarına neden olabilecek diğer kalıntılardan rutin olarak temizler.

3. Tüm örümcek ağları yapışkan değildir. Birçok örümcek, ağlarının yalnızca belirli kısımlarında yapışkan olan ağlar örer. Diğer alanlar örümceğin ağ içindeki hareketini kolaylaştırmak için yapışkan olmayan bir biçimde örülmüştür.

Bazı insanlar örümceklerin ağlarına yapışmalarını engelleyen bir tür özel yağlı bacakları olduğuna inanır.

Gerçek böyle değildir çünkü örümceklerde yağ bezleri yoktur. Ancak bazı bilim adamları, örümceklerin bacaklarındaki tüylerin, örümceklerin ağın yapışkan kısımlarına yapışmasını önleyen özel bir kimyasalla kaplanmış olabileceğini keşfettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu