İş

Satoshi Nakamoto efsanesi gün yüzüne çıkıyor!

Emre ERGÜL

Yıl 2008, ay Ekim… Dünya Bitcoin’den ilk kez metzdowd.com’da yayınlanan bir makaleyle haberdar oldu. Yazıyı yazan kişi ya da grup kendisini “Satoshi Nakamoto” olarak tanıttı… O yazıda Satoshi Nakamoto, 2007 yılından bu yana Bitcoin geliştirdiğini yazıyordu…

Bitcoin, bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen karmaşık hesaplamalar kullanılarak oluşturulan veya “çıkarılan” dijital para birimlerini kullanan ilk merkezi olmayan para birimidir… Bitcoin’in kısa sürede tüm dünyada ilgi görmesi ile Satoshi Nakamoto efsanesi büyüdü ve büyüdü. Son haber 2010 yılındaydı. Nakamoto’nun bir grup değil, bir kişi olduğu inancı yıllar geçtikçe güçlendi.

İlk olarak Japonya’da yaşayan birçok bilgisayar mühendisinin ismi anıldı. Ardından ABD’deki Silikon Vadisi’nde sorun çıkaran Japon teknoloji uzmanları hedef alındı. Ancak iddia edilen isimlerin tamamı, bugün toplam değeri 830 milyar dolar olan Bitcoin’in kurucuları olduklarını yalanladı. Hatta pek çok kişi bu iddiayı ortaya atanlara karşı “Hayatım mahvoldu” diyerek dava bile açtı. Neden? Çok kolay.

Çünkü Satoshi Nakamoto’nun 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu ve yaklaşık 46 milyar dolarlık bir servetin üzerinde oturduğu düşünülüyor. Satoshi Nakamoto için maskeli büstler hazırlandı ve Bitcoin’den daha güçlü olanlar onun gibi maskelerle poz vermeye başladı. Merak arttıkça; İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan 54 yaşındaki Avustralyalı işadamı Craig Wright, 2016 yılında ortaya çıkmış ve “O benim” demişti. Ayrıca elinde bulunduğunu iddia ettiği Bitcoin yazılımının ilk dönem varyasyonlarını da delil olarak sundu.

Crypto Open Patent Alliance (COPA) adlı grubun Wright hakkında 2021 yılında yaptığı suç duyurusu 3 yıl sonra davaya dönüştü… Satoshi Nakamoto efsanesine ışık tutacak o davanın ilk duruşması dün Londra’da başladı. . Davanın 1 ay içinde sonuçlanması bekleniyor. Wright’ın “o kişi” olmadığını iddia eden COPA, Avustralyalı işadamının tezleriyle Bitcoin yatırımcıları için tehdit oluşturduğuna inanıyor.

Wright, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’e dayandırdığı tezini kanıtlarsa hem bir efsaneye son vermekle kalmayacak, hem de Bitcoin varlıkları ekleneceği için Bloomberg ya da Forbes’un “en zengin listeleri” arasında yer alacak.

17 yıllık gizem

2007:Nakamoto, yazılımın ilk sürümü üzerinde çalıştı ve onunla olan tüm iletişim e-posta yoluyla yürütülüyordu.

2008:Gizemli adam, kripto para kavramını ve blockchain doğrulama sistemini ilk kez bir makaleyle dünyaya tanıttı.

2010: Bitcoin ile ilişkisi sona erdi ve son yazışmaları “başka şeylere yöneldiği” yönündeydi. O zamandan bu yana çok sayıda karakter Nakamoto olduğunu iddia etti veya bununla suçlandı.

2014: Newsweek, Los Angeles’ta yaşayan bilgisayar mühendisi Dorian Satoshi Nakamoto’nun “Satoshi Nakamoto” olduğunu iddia etti. Mühendis bunu yalanladı.

2016: Avustralyalı bilgisayar bilimcisi ve iş adamı Craig Wright, adı geçen diğer isimlerden farklı olarak kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Wright, BBC, The Economist ve GQ’ya teknik “kanıt” sunduğunu söyledi. Bu, ilk Bitcoin işleminde kullanılan doğrulama sürecinin bir gösteriminden oluşuyordu. Wright daha sonra Netflix belgeseli Banking on Bitcoin’de yer aldı ve filme alınan son röportajında ​​bir kez daha Nakamoto olduğunu iddia etti.

2024:Wright, Bitcoin[1] Kurucusu olduğunu “kanıtlamak” için hukuki çaba harcıyor. Ve öyle olup olmadığına nihayet bu hafta başlayan duruşmada karar verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu