Haber

Stellantis, yüksek menzilli elektrikli araçlara yönelik yeni platformunu tanıttı

Elektrikli araçların menzil sorunu nedeniyle pek çok kullanıcı içten yanmalı alternatiflere yöneliyor. Elektrikli otomobil pazarında yüksek menzille daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen Stellantis, STLA Large Platform adını verdiği yeni platformunu tanıttı. Detaylar burada…

Stellantis STLA Büyük Platform tanıtıldı! İşte özellikler

Açıklamaya göre şirket, hem 400 Volt hem de 800 Volt mimariye uygun altyapı geliştirdi. Esnek voltaj olanakları sunan platform, elektrikli otomobil üreticileri için stratejik önem taşıyacak.

4.765 mm – 5.126 mm uzunluğa ve 1.897 mm – 2.029 mm genişliğe sahip olacağı belirtilen platform, 2024 yılında elektrikli otomobillere entegre edilmeye başlanacak. İlk modellerin Dodge ve Jeep, Kuzey Amerika pazarında satılacak.

Togg T10X genel siparişine sadece saatler kaldı!

Maserati, Alfa Romeo ve Chrysler’in de yeni modellerinde STLA Büyük Platform altyapısını kullanacakları belirtiliyor. Otomobil üreticileri, Stellantis’in geliştirdiği platform sayesinde 85 ile 118 kWh arasında akü kapasiteleri sunabilecek.

Akü tarafında 800 Volt kullanan arabalar dakikada 4,5 kWh ile şarj edilebiliyor. Geliştirilen platformun menzili 800 km olacak.

Stellantis, geliştirdikleri platform sayesinde otomobil üreticilerinin 0-100 km/s hızlanma süresi 2 saniye olan araçlar üretebileceklerini vurguladı. Geliştirilen platformun STLA Brain, STLA SmartCockpit ve STLA AutoDrive teknolojilerini desteklediğini de belirtelim.

Stellantis, 2030 yılına kadar Avrupa’da tamamen elektrikli binek araç satma hedefine ulaşmak için önümüzdeki on yılda elektrifikasyona 50 milyar avro yatırım yapacak. Şirket, bunun sonunda çeşitli pazarlarda oluşturduğu platform üzerinde inşa edilen 48 otomobil modeli geliştirmeyi hedefliyor. yıl.

Geliştirilen yeni elektrikli araç platformu hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu