Dünya

Yer kabuğunun altında devasa bir ‘okyanus’ keşfedildi: Tüm Dünya’yı çevreliyor mu?

2014 yılında bilim insanları muazzam bir su kaynağı keşfettiler. Yerin 645 kilometre altında yer alan bu ‘okyanus’, çok derin olduğu için artık ulaşılması imkansız bir noktada bulunuyor.

Suyun bulunduğu ‘ringwoodit’ nedir?

Ayrıca Dünya’nın mantosunda ‘ringwoodit’ olarak bilinen ve bu büyük H2O kütlesi için ilaç süngeri görevi gören bir ‘mavi kaya’ da bulunmaktadır. Araştırmacılara göre bu su, yer kabuğunun kilometrelerce altında yer alıyor. ringwoodit Adı geçen mineralin içerisinde sıkışmış durumdadır. Yani sıvı, katı veya gaz olmayan manto kayacındaki su dördüncü bir moleküler yapıya sahiptir.

keşfin bir parçası jeofizikçi Steve Jacobsenbulguları ilk keşfettikleri tarihte, “Ringwoodit suyu sünger gibi emer, kristal yapısında hidrojeni çekmesini ve suyu hapsetmesini sağlayan çok özel bir şey vardır.”dedi.

ringwoodit,ABD genelinde meydana gelen depremlerin yarattığı dalgaları ölçmek için Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları sismometrelerKullanılarak keşfedildi.

Araştırmalar, dalgaların Dünya yüzeyiyle sınırlı olmadığını, gezegenin çekirdeği boyunca hareket ettiğini ortaya çıkardı. Jacobsen’e göre bu keşif, Dünya’daki suyun bugüne kadar sanıldığı gibi gezegenimize çarpan kuyruklu yıldızlardan birikmemiş, jeolojik olaylarla yüzeye çıkmış olabileceğini akla getiriyor.

Öte yandan ringwooditin moleküler yapısında yalnızca yüzde 1 oranında su bulunmasına rağmen, bu onun Dünya yüzeyindeki tüm okyanuslardan üç kat daha fazla su tuttuğu anlamına geliyor. Bu keşif, bilim adamlarının Dünya’nın nasıl oluştuğunu belirlemesine ve Dünya’daki suyun asteroitler ve kuyruklu yıldızlardan ziyade ‘içeriden geldiği’ teorisini güçlendirmesine yardımcı olabilir.

‘Bilim insanları onlarca yıldır bu kayıp suyu arıyor’

Jacobsen o dönemde konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Sanırım nihayet, yaşanabilir gezegenimizin yüzeyindeki büyük miktarlardaki sıvı suyu açıklamaya yardımcı olabilecek, Dünya çapında bir su döngüsünün kanıtlarını görüyoruz. Bilim insanları, onlarca yıldır bu kayıp derin suyu arıyor.”

Şimdilik araştırmacılar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri yüzeyinin altında ringwoodit kayasının kanıtını buldular. Jacobsen ve ekibi şimdi bu katmanın tüm Dünya gezegenini çevreleyip çevrelemediğini keşfetmek için harekete geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu