Haber

13 yıllık TOKİ evleri depremden tek bir çatlak bile çıkmadı

13 yıllık TOKİ evleri sarsıntıdan tek bir çatlak bile çıkmadan kurtuldu

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde şehir merkezinde 10 yıllık binalar bile yıkılırken, TOKİ’nin 13 yıl önce yaptığı evlerde çatlak oluşmadı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremde 10 ilde binlerce insan hayatını kaybetti, on binlerce insan yaralandı. Binlerce evin yıkıldığı kentlerde arama kurtarma çalışmaları sürerken TOKİ’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda yaptığı konutların sağlam olduğu ortaya çıktı. Depremin merkezi Kahramanmaraş’ın Onikisubat İlçe merkezinde TOKİ tarafından 2010 yılında tamamlanan 350 konutta herhangi bir hasarın olmadığı öğrenildi. Bölgede yaşayan vatandaşlar depremi hissederek büyük bir tedirginlik yaşadıklarını belirterek, binalarında çatlak dahi oluşmadığına dikkat çekti.

“Sallanıyoruz ama çatlak yok”

2010 yılından beri TOKİ konutlarında oturduklarını belirten vatandaşlar, “Yaklaşık 13 yıldır TOKİ’de oturuyoruz. Allah’a şükür bir sıkıntımız yok. Sallandı ama içinde çatlak bile yok.”

Evlerin yapısal olarak sağlam olduğuna dikkat çeken vatandaşlardan Ali Şahan, “Burası oturmaya uygun bir yer. Burada da deprem yüksek olduğu için vatandaşlarımız büyük bir panik yaşadı. Hepimiz büyük bir afet atlattık. Depremden önceki sabah büyük bir gürültüyle kalkarak, “O şey ateş gibiydi, o görüntü ve gürültüyle binamız gitti. Ama çok şükür binalarımız da zarar görmedi” dedi.

habercaybasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu