Haber

İran’da Mahsa Emini gösterileri sonrası tutuklanan kadın gazeteci kefaletle serbest bırakıldı

İran’daki Mahsa Emini gösterilerinin ardından tutuklanarak başkent Tahran’daki Meskenin Hapishanesi’ne nakledilen gazeteci Elnaz Muhammedi kefaletle serbest bırakıldı.

“Entekhab” haber sitesine göre, 5 Şubat’ta ifade vermek için gittiği başkent Tahran’da savcılıkta tutuklanan “Hem Mihen” gazetesi muhabiri Elnaz Muhammedi bugün kefaletle serbest bırakıldı.

Muhammedi’nin tutuklanmasına ilişkin herhangi bir bilgi verilmezken, tutuklanması sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Kadın gazetecinin kendisi de gazeteci olan kardeşi Elahe Muhammedi, geçen yıl eylül ayında ölü ülkede kitlesel gösterilere yol açan Mahsa Emini’nin cenazesini haber vermek için Sakkız kentine gitti ve ardından tutuklandı.

Elnaz’ın kardeşi Elahe Muhammedi’nin eşi Said Parsayi, 9 Şubat’ta Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Elnaz Muhammedi bugün tahliye olacaktı ama salıverilmedi. İnşallah pazar günü ailesine kavuşur.” Sözlerini kullandı.

İran Gazeteciler Sendikası 11 Ocak’ta yaptığı yazılı açıklamada, Mahsa Emini gösterileriyle ilgili oldukları gerekçesiyle yaklaşık 70 gazetecinin gözaltına alındığını, bir kısmının serbest bırakılmasının ardından tutuklu gazeteci sayısının 28 olduğunu duyurdu.

İran’daki gösteriler

22 yaşındaki Mahsa Emini, 13 Eylül 2022’de İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra 16 Eylül’de hayatını kaybetti.

Emini’nin ölümünün ardından memleketi olan Sakkız’da 17 Eylül 2022’de başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak hükümet karşıtı protestolara dönüştü.

Ülke genelinde aylarca süren gösterilerde 10 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST), 9 Ocak’ta yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

haber-muratli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu