Teknoloji

ABD Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’a F-35 satışını onayladı

ABD Dışişleri BakanlığıTürkiye’ye F-16 satışının yanı sıra Yunanistan’a F-35 savaş uçaklarının satışına da onay verildi.

ABD Savunma BakanlığıYapılan açıklamada: ” Dışişleri Bakanlığı, F-35 uçakları ve ilgili ekipmanların Yunan hükümetine tahmini 8,6 milyar dolar değerinde olası bir yabancı askeri satışını onaylamaya karar verdi.” denildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 40 adet F-35 savaş uçağı ve ekipmanının Yunanistan’a satışına onay veren resmi tebliği Kongre’ye gönderdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

Teklif edilen satış, Yunanistan’ın hava kuvvetlerini modernize etmesine, savunma kapasitesini geliştirmesine, bölgesel güvenliği korumaya yönelik NATO misyonlarına katkıda bulunmasına, NATO müttefiklerini savunmasına ve ABD ve NATO güçleriyle çalışmaya devam etmesine yardımcı olacak.

Açıklamada F-35’lere ilişkin, ” Yunan Hava Kuvvetlerinin F-4 ve Mirage 2000 gibi yaşlanan uçaklarının telafisi olacak” ifadesi kullanıldı.

Toplamda ABD’den Yunanistan 40 adetBeşinci nesil savaş uçağı, motor, irtibat teçhizatı, lojistik, eğitim ve takviye sistemleri ile yedek modül talep etti.

Yaklaşık olarak 8,6 milyar dolarSatışın bu fiyattan tamamlanabilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış bildirimine Kongre tarafından herhangi bir itirazın olmaması gerekiyor.

ABD Kongresi Satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal süresi bulunmaktadır ve bu süre içerisinde herhangi bir itirazda bulunulmaması halinde satış resmi olarak gerçekleştirilir. İlgili kanuna göre bu süre NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler için 30 gündür. Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, yabancı ülkelere silah satışını değerlendirme ve itiraz etme hakkına sahiptir.

Şubat 2022’de F-35ABD’ye işe alım başvurusunda bulunanlar Yunanistanuzun zamandır bu talebe cevap bekliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu