Ekonomi

‘Yerel Kalkınmada Kadın İstihdamı, Yeşil Hazine Sanayi Kenevir Çalıştayı’ ZBEÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleşti

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr.’nin ev sahipliğinde ‘Yerel Kalkınmada Kadın İstihdamı, Yeşil Hazine Endüstriyel Kenevir Çalıştayı’ İsmail Hakkı Özölçer’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Zonguldak Kömür Jeoparkı iş birliğinde ‘Yerel Kalkınmada Kadın İstihdamı, Yeşil Hazine Endüstriyel Kenevir Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun eşi Güney Hacıbektaşoğlu, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve eşi Seran Özölçer, Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürü Gülsüm Yılmaz, akademisyenler ve kadın girişimciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ZBEÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Yılmaz Can, ‘Endüstriyel Kenevir ve Yerel Kalkınmada Kadın İstihdamı’ konulu bir sunum yaptı. Prof. Dr. Can, kadın istihdamının ülke ekonomisinde önemli bir faktör olduğuna dikkat çekerek, endüstriyel kenevirin özelliklerinin sanayi ve ekonomi açısından önemine değindi.

Etkinlikte sunum yapan BAKKA Sürdürülebilir Kalkınma Birimi Başkanı Ümran Öztürk Can, kadının iş hayatındaki önemine dikkat çekerek, BAKKA’nın özellikle Zonguldak bölgesinde kadın istihdamına yönelik çalışmalarına değindi. Ümran Öztürk Can, SOGEP ile bölgedeki kadın girişimcilerin özgün projelerine destek vererek endüstriyel kenevir üretimi ve kullanımının ülke ekonomisine ve insanlığın geleceğine sağlayacağı değere dikkat çekti.

Çalıştayı değerlendiren ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, ZBEÜ’nün ev sahipliği yaptığı çalıştayda yerel kalkınma, kadın istihdamı, endüstriyel kenevir gibi önemli konuların ele alınarak bu alanlarda farkındalık yaratılmasının önemli olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Çalıştay, katılımcıların sunduğu önerilerin tartışılıp değerlendirilmesi ve fuaye alanında endüstriyel kenevirden üretilen eserlerin incelenmesiyle sona erdi. -ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu