Haber

CHP İL BİNASI ÖNÜNDEKİ ADAY LİSTESİNE ROMALILARDAN TEPKİ

Bir grup Roman, CHP’nin 28. Milletvekili Genel Seçimi aday listesinde yer almadıklarını iddia ederek CHP İstanbul il binası önünde basın açıklaması yaptı.

Siyasi partiler 28’inci Dönem Genel Seçimi için aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. Adayların açıklanmasının ardından İstanbul’dan bir Roman adayının CHP’nin aday listelerinde yer almaması, Sarıyer’deki CHP İstanbul İl Binası önünde bir grup Roman vatandaş tarafından protesto edildi. Grup, ‘Romanlar meclise’ sloganları attı. Grup adına açıklama yapan tiyatrocu İstanbul Roman Platformu sözcüsü İlker Kalay, “Tarih boyunca ötekileştirilen ve yok sayılan Romanlar, birçok alanda ayrımcılığa uğradı ve bedelini ağır ödedi. Zaman içinde bu durum insan hakları ihlallerine neden olan ve tüm dünyada aşılması zor olan derin sosyolojik travmaları ortaya çıkaran bir olgudur.Tarih sahnesinde her zaman yok sayılan Roman toplumu, Türkiye’nin en önemli ve kadim halk topluluklarından biridir.Toplumun geleneksel gelenekleri vardır. örf, dil ve kültür Romanlar toplumsal olarak da tüm kesimler ve topluluklar tarafından kabul görüyor. Buna rağmen halen kronikleşmiş sorunlarının üstesinden gelemiyor ve Roman konusunu gündeme getiremiyor” dedi.

Romanların birçok sorunu olduğunu belirten Kalay, “İstanbul’da yaşayan yaklaşık 1 milyon Roman vatandaşın temsili değerli. Sorunların çözümü noktasında İstanbul’dan bir kıvılcımla tüm Türkiye’yi aydınlatacak atılım. Romanların siyasi eğilimleri ve seçimlere katılımları seçimlerin seyrini değiştirecek.İstanbul Genel seçimlerinde AK Parti’den 27 bin 300 oy alan Romanlar, bu bakış açısını İstanbul’da da korumak istiyor. İstanbul seçimlerinin seyrini değiştirdiği gibi genel seçimler de oluyor. Kendilerinden birini de mecliste görmek istiyorlar” dedi. Grup, açıklamanın ardından alkış ve sloganlar eşliğinde olaysız dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu