Haber

Zelenskiy: Ukrayna NATO yolunda

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın Şubat 2022’de başlayan Ukrayna işgalinin devam etmesine rağmen ülkesinin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) üye olma yolunda ilerlediğine değindi.

Cumartesi akşamı Kiev tarafından yayınlanan bir video mesajında ​​konuşan Zelenskiy, Batılı ülkelerden gelen askeri yardım ve uluslararası toplumdan aldıkları destek göz önüne alındığında, Ukrayna’nın “NATO yolunda gerçek ilerleme” konusunda iyi bir hafta geçirdiğini söyledi.

Rusya’nın işgalinin ardından Zelenskiy, 2022 sonbaharında ülkesinin hızlandırılmış NATO üyeliği için başvurdu ve aralarında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Almanya’nın da bulunduğu bazı NATO ülkeleri bu başvuruya çekinceyle yaklaştı. Bir ülkenin NATO’ya katılımının ön koşulu, aday ülkenin hâlihazırda devletler arası çatışmalara ve sınır anlaşmazlıklarına karışmamış olmasıdır.

LİTVANYA’DAN UKRAYNA’YA NATO DAVETİ

Avrupa Birliği (AB) üyesi Litvanya parlamentosu, geçen hafta aldığı kararla, başkentte ağırlanacak olan NATO tepesinde 11-12 Temmuz’da Ukrayna’ya Kuzey Atlantik askeri ittifakına katılması için resmi davet çağrısında bulundu. Vilnius.

Zelenskiy video mesajında ​​Baltık ülkesi Litvanya’ya bu çabasından dolayı teşekkür ederken, diğer ülkelerin yanı sıra Almanya, Polonya ve ABD’yi Ukrayna’ya silah ve mühimmat gönderdikleri için övdü.

Rusya ile ara vermeyen ülkelerden takviye istediğini de hatırlatan Zelenskiy, Ukrayna’da evrensel değerler mücadelesi verildiğini savundu. “Herkes güvenliğe ve terörden korunmaya değer veriyor” diyen Zelenskiy, “Rus toplama kamplarını, çocukların sınır dışı edilmesini, kadınlara tecavüzü ve şehirlerin yakılmasını” kimsenin istemediğini sözlerine ekledi. işgalci” Ruslar savunuyor. Zelenskiy, Rusya’nın eylemleri daha fazla duyulursa Rusya’nın savaşı daha hızlı kaybedeceğini ve barışın geleceğini söyledi. (DW Türkçe)

gedizajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu