Haber

Düziçi ilçesinde depremzedeler 45 gündür suya ulaşamıyor.

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Düziçi ilçesinde depremzedelerin 45 gündür sularının akmadığına dair şikayetlerini dinleyen CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, “Bu sorunun çözümünden devletin ilgili kurum ve kuruluşları, mülki amirleri sorumludur. öyle ya da böyle.Bu görevi yerine getirmek için buradalar.Onun için buradalar.Düziçi Kaymakamımıza, Osmaniye Kaymakamımıza sesleniyoruz.Buradaki insanlar susuz.Bizim yok diyorlar. 45 gün boyunca suya erişimi vardı.’ İşte bu sınırda bir evde su var, bir evden sonra su yok. Buradaki bu insanların bu temel hakkına bir çözüm su, bekliyoruz” dedi.

Düziçi’ne bağlı Gümüş köyü Abacılar Mahallesi’nde yan yana bulunan evlerden birinde su birikintileri olurken diğerinde su olmamasına vatandaşlar tepki gösterdi. Su sorunu yaşayan bir vatandaş, “Bu taraf belediye, bu taraf köy. Yukarıdan gelen su burada belediye. 45 gündür böyle. Arkada DSİ’nin kuyusu var. 30 yıldır çalışmayan bir kuyu, ‘Bugün yaparız, yarın yaparız, bugün yaparız. Devrederiz, yarın devrederiz’ dedi.

“DEPREM MAĞDURUYUZ. ÇADIRDA KALIYORUZ. TENEKE İLE SU TAŞIYORUZ”

Su sorunu yaşayan bir vatandaş, “Bu taraf belediye, bu taraf köy. Yukarıdan gelen su burada belediyeye kadar geliyor. 45 gündür böyle. DSİ’nin kuyusu var. arka tarafta 30 yıldır işlemeyen bir kuyu, ‘Bugün yaparız, yarın yaparız, ‘Bugün devrederiz, yarın devrederiz’.

Başka bir vatandaş ise “Biz edeplerimizle güzelce anlatıyoruz. Bizim sizinle işimiz yok kardeşim. İçme suyumuz Yarpuz’dan geldi, kökü kurudu. Suya ihtiyacımız var. Suyu perişan halde taşıyoruz. 10 ineğimiz var. Deprem mağduruyuz. Çadırlarda kalıyoruz. Teneke su taşıyoruz.” “Kötü kokuyoruz, her yerimiz ter, ter” dedi.

CHP Osmaniye İl Meclis Üyesi Hasan Çoban “Yerden göğe doğrular ama burada ‘ilgilenmez’ deyince ben devreye giriyorum. Bakın söylüyorum. A’dan A’ya kadar her şeyi biliyorum. Burada Z. Şu anda sorununuz burada Böcekli Belediye Başkanı “Çünkü hem vali ile hem de özel idare genel sekreteri ile görüşüyoruz. Jeneratör biz çözdük ama burada belediye ile ilgili bir sıkıntı var dedi. Bırakın litreyi yarım litre de olsa işinizi görecektir. Normalde kendileriyle bir protokol imzalanır, belediyenin suyu bunların başında gelir” diye konuştu.

CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, “Devletin ilgili kurum ve kuruluşları, mülki amirleri bu sorunun çözümünden sorumlu. belediye yetkililerine, Düziçi Kaymakamına, Osmaniye Valisine. Buradaki halk burada. Susadılar. ’45 gündür suya ulaşamıyoruz’ diyorlar. Burada bu sınırda bir evde su var, birbiri ardına evde su yok. Buradaki insanların bu temel hakkı olan su için bir çözüm bekliyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜ Dökümü

bir vatandaş

bir vatandaş

Hasan Çoban

Asu Kaya

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu