Haber

Erdoğan’ın hamlesi sonrası Karadeniz’de ‘tehlikeli’ gelişme! Eray Güçlüer yorumladı

Ukrayna geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Karadeniz’deki Novorossiysk limanının insansız gemiler tarafından saldırıya uğradığını ve limanın yakınında Rus savaş gemisi Olenegorsky Gornyak’ı vurduğunu duyurdu. Haber7 muhabiri Yavuz Selvi, bu konuyu ve Karadeniz’de çıkabilecek sorunları Dr. Eray Güçlüer ile görüştü.

“BİR SONRAKİ ADIM ÇİN’İN Cazibesi Olacak”

Haber7 Güvenlik Analisti Dr. Eray Güçlüer şunları söyledi:

Ukrayna Savaşı’nın cepheleri artık Ukrayna ile sınırlı değil. Bunun temel nedeni, Kırım ve Donbass’taki çatışmaların durağan hale gelmesidir. Yani ne Kırım cephesi ne de Donbass cephesi ilerleyemez. Rusya’nın her gün kan kaybettiğini görüyoruz. Rusya’nın günlük savaş maliyeti 1 milyar dolar. Zararı 200 bini geçti. Bu böyle devam ederse Putin’in zayıflaması ve Rusya’nın dizaynının önü açılmış olur. Esasen, bu kadar. Ukrayna savaşı bir yıpratma savaşıdır. Putin’in gücünün zayıfladığı, Rusya’nın ABD ve Batı için doğal olduğu bir ortam yaratılması amaçlanıyor. Bir sonraki adım Çin’i izole etmek olacak.

“TÜRKİYE’Yİ KARADENİZ’E GİRMEYE ZORLADILAR”

Rusya’nın çatışmaları kuzeye taşıma saldırısına karşı Batı’daki çatışmaları Karadeniz’e taşıdı. Ukrayna savaşı daha büyük küresel kırılmaların ayak sesleridir. Bu iş daha da büyüyecek. Bu savaş yakında bitmeyecek. Yeni Ukraynaların oluştuğu durumları görme şansımız son derece yüksek. Bu bağlamda savaşın Karadeniz ayağı bizim için kıymetli hale geldi. ABD’nin konvansiyonel güçleri Karadeniz’e giremiyor çünkü Türkiye Montrö’yü uyguluyor. Bunun için Türkiye’yi zorladılar. Boğaz’a mayınlar döşendi, Yunanistan ile kriz çıkarılmaya çalışıldı. Amerika Birleşik Devletleri tarafından Dedeağaç’a bin tank getirildi. Türkiye’yi geçemeyince yeni bir yol denediler.

“RUSYA KITA RAFINI GÜVENSİZ HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

İnsansız deniz araçlarıyla Rusları vurmaya başladılar. Ve vurdukları yerler Rus anakarasında. Orada Novorossiysk limanı gibi birçok liman var. Burası Rusya’nın tahıl ihraç ettiği ticaret limanı. Hedef artık sivil hedeflerdir. Savaş artık Rus kıta sahanlığı içindeki Karadeniz’e taşındı. Şu anda kullanılan araçlar el yapımı, yaklaşık 200 kg patlayıcı içeriyor ve bunu İngiliz Özel Kuvvetlerinin yaptığını tahmin ettik. Bununla Rusya kıta sahanlığının güvenilmez hale geldiğini dünyaya ilan ettiler.

“KARADENİZ’DE DURUM DAHA KRİTİK GELİŞMEYE BAŞLADI”

Türkiye Rusya ile ilişkilerini bozsun diye her türlü provokasyonu yapabilirler. Türkiye’nin kıta sahanlığında Rusya’nın gemisine saldırı girişimi olabilir. Bilhassa iki ülke arasındaki ilişkileri bozacak olası provokasyonlara karşı çok dikkatli olunması gerekiyor. Tahıl Koridoru anlaşmasının yenilenmesinin hemen arifesinde. Batı ve ABD aslında bu anlaşmanın yenilenmesini istemiyor. Çünkü Rusya üzerindeki ekonomik baskıyı artırmak istiyorlar. Ancak Türkiye, Rus tahılını alıp burada işleyerek un haline getirmek ve dünyaya eşit olarak satmak için bir teklif hazırladı. Bu olursa Türkiye’nin ekstra bir kazancı olur. Türkiye bir gıda merkezi olacak. Türkiye’nin bu kazanımları elde etmesini istemeyen çok kişi var. Bu nedenle Karadeniz’deki kıta sahanlığı konusunda daha dikkatli olmamız gerekiyor. Muhtemelen oraya da ek kuvvetler ayırmamız gerekebilir. Karadeniz’deki durum eskisinden daha kritik bir duruma evrilmeye başladı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu