Haber

Fransız basınından kaçmadı: Erdoğan Rize’ye giderek Blinken gelince önemli bir mesaj verdi

Fransızca haberler AFP ajansı, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Ankara ziyaretine ilişkin bir analiz yayınladı. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen nasıl bir diplomatsın?” diye sordu. geçtiğimiz haftalarda. Programına Blinken’i dahil etmedi ve şunları söyleyerek tepki vermedi: Rize’de gitmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu hamle, Erdoğan’ın Amerikalı diplomatı umursamadığı şeklinde yorumlandı.

ÜST YETKİLİLER KARŞILAMAYA KATILMADI

Önceki gece Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye tarihinde ilk kez hiçbir üst düzey yetkilinin katılmadığı bir törenle karşılandı. Aprondaki ışıkların açılmadığı karşılamanın ardından Blinken, çeşitli sokaklara asılan pankartlarla da tepki gösterdi. Blinken, dün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la da görüştü. İki bakan, başta Gazze olmak üzere önemli konuları ele aldı.

ERDOĞAN’IN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Blinken geçtiğimiz günlerde İsrail ziyareti sırasında “ABD Dışişleri Bakanı olarak değil, bir Yahudi olarak buradayım” demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözlere tepki göstererek, “Bu nasıl bir siyasetçidir, bu nasıl bir yaklaşımdır? Karşınızdakiler ben bölgeye Müslüman olarak yaklaşıyorum derse ne diyeceksiniz?” dedi.

“ABD’NİN BİR NUMARALI DİPLOMATINI KÜÇÜYOR”

Bu gelişmelerin ardından Erdoğan’ın Blinken’in geldiği gün Rize’ye gitmesi dikkat çekti. Fransız haber ajansı AFP de bu konuya değinerek, “Blinken, Türkiye’nin Ankara’daki öfkesini yatıştırmaya çalışıyor.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize programına değindi. Haberde, “Blinken’le randevusu olmayan Erdoğan, ABD’nin bir numaralı diplomatını küçümseyerek Türkiye’nin kuzeydoğusuna gitti.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu