Haber

Geleceğin Sineması Yarışması Finalistleri Açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğiyle sinema öğrencilerinin kısa film projelerini gerçekleştirmelerine yönelik bu yıl 20. kez düzenlenen “Geleceğin Sineması” yarışmasında 10 finalist proje belirlendi. Türkiye Sinema ve Görsel-İşitsel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından açıklandı. Finalistlere senaryolarını çekebilmeleri için 25 bin lira maddi destek ve danışmanlık desteği verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle ve TÜRSAK iş birliğiyle bu yıl 20.’si düzenlenen Geleceğin Sineması yarışmasında destek almaya hak kazanan isimler belli oldu. Sinema öğrencilerinin kaliteli kısa film çekmeleri için gerekli maddi ve benzeri olanaklar açıklandı. Senaryolarını kısa filme dönüştürme hayali kuran 10 kişinin projeleri ana jüri toplantısının ardından açıklandı.

20 proje arasından finale kalan 10 ismin başkanlığını sinema eleştirmeni Burçak Evren üstlenirken; Yönetmen Cemal Alpan, oyuncu Ece Uslu, yönetmen, akademisyen Elif Refiğ, akademisyen Okan Ormanlı, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat ve dramaturg Volkan Yazıcı’nın yer aldığı ana jüri tarafından belirlendi.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öğrencilerin kurgu, deneysel, belgesel ve animasyon projeleriyle katıldığı yarışmada Feyzi Baran’ın “Abaküs”, Mert Kartal’ın “Bizden En Uzak Hayat”, Alp Kaan Akkaya’nın “Hayretin Sesi” adlı eserleri yer aldı. Boşluk”, Medine Baskın’ın “Çamur”, Yener Şentürk’ün “Yerlilik”, Utku Çırak’ın “Kabuk”, Arif Canpolat’ın “Kağıdın Ritmi”, Melihat Ağgül’ün “Mis Gibi”, Özkan Emre’nin “Pamuk”, Ali Baran Baz’ın “Yersizyurt” isimli senaryoları her biri 25 bin lira maddi destek ve danışmanlık desteği almaya hak kazandı.

DESTEK KAZANAN 10 İSİM SENARYOLARINI ÇEKECEK

20 yıldır düzenlenen Geleceğin Sineması’nda maddi destek ve danışmanlık alarak kısa filmlerini çekecek 10 genç sinemacı arasında ilk üçe giren isimler, önümüzdeki aylarda düzenlenecek ödül töreniyle belli olacak. .

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

haber-selendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu