Haber

Putin ve Lula Filistin-İsrail sorununu görüştü

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, bugün Rusya lideri Putin ile Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.

Kremlin’in açıklamasında, ” Toplantıda, Filistin-İsrail çatışma bölgesindeki bir anda kötüleşen durum tüm yönleriyle değerlendirildi. Sivil kayıpların sayısının artması konusunda büyük endişeler dile getirilerek acil ateşkes sağlanması, yabancı vatandaşların Gazze’den tahliye edilmesi ve insani yardım için bölgeye engelsiz erişimin sağlanması gerektiği vurgulandı.”Söylendi.

BM Güvenlik Konseyi Brezilya’nın transferi başlığı altında, krizin ortadan kaldırılması ve barışçıl çözümün ilerletilmesi için acil ve aktif adımların atılması amacıyla ortak çalışmanın çeşitli yönleri değerlendirildi. Bu analizin, İsrail ile barış ve güvenlik içinde yaşayan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını öngören uluslararası hukuka dayandırılması gerektiği vurgulandı.

Toplantıda Ukrayna krizi de ele alındı. Vladimir Putin,Kiev rejiminin ve onun Batılı hamilerinin yıkıcı politikalarına ilişkin ilkeli değerlendirmelerini açıklayarak, Rusya’nın taleplerinin karşılanması ve yeni durumun dikkate alınması şartıyla diyaloğa açık olduklarını bir kez daha belirtti.

İki lider gelecek yıl Rusya’nın başkanlık yapması konusunda anlaştı. BRICSBrezilya’nın başkanlığını yapacak G20kapsamında daha yakın işbirliğini sürdürmeye hazır olduklarını doğruladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu