Haber

Muhalefeti Camide Yuhaladı: Erdoğan’dan Suç Duyurusu

Restorasyonu tamamlanan Sultanahmet Camii’nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada ‘Yuh’ yetmez, 14 Mayıs’a kadar gece gündüz demeden çalışıp onları siyasi cesetlere çevireceğiz sözleriyle muhalefeti hedef aldı. Halk Kurtuluş Partisi (HKP), Erdoğan’ın bu sözleriyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun işlendiğini belirterek konuyu yargıya taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyonun ardından 21 Nisan’da Sultanahmet Camii’nin açılışını yaptı.

Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada muhalefete atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

Muhalefet gelince Diyanet’i kaldıracaklar. İnanç yerine, hangi cumhurbaşkanlığını kuracaklarını bilmiyorum. “Yuh” yetmez, 14 Mayıs’a kadar gece gündüz demeden çalışıp onları siyasi cesetlere çevireceğiz. 14 Mayıs onların sonu olmalı.

Halk Kurtuluş Partisi (HKP), Erdoğan’ın bu açıklamalarını yargıya taşıdı; “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede,   “Halkımızın mukaddes dini ibadetlerini ifa etmek üzere toplandıkları bir alanda siyasi propaganda yapan ve kamu görevi ile ilgisi olmadığı halde anayasal laiklik ilkesi gereğince asla siyaset malzemesi olarak kullanılmayacak olan zanlı; çok tehlikeli bir şekilde ve sahte iddialarla, diğer muhalefet partilerini hedef alarak inanç temelli düşmanlığı kışkırtmayı planladı.”söylendi.

“Siyasi Ölüm”Tanımı belirtilen dilekçede;   Bir grup inançlı insanı, hedef aldığı diğer kesime karşı tehlikeli bir ‘siyasi ölüm’e dönüştürme çağrısı yapmak, potansiyel olarak tarihimizde çok acı veren Sivas, Maraş ve Çorum katliamlarının gerçekleşmesini kışkırtmak anlamına gelir.ifadeler kullanılmıştır.

Erdoğan’ın bu konuşması nedeniyle cumhurbaşkanı dokunulmazlığından yararlanmaması gerektiğinin vurgulandığı dilekçede, “Şüpheli, cumhurbaşkanı olarak değil AK Parti Genel Başkanı olarak diğer siyasi partileri alenen hedef alacak şekilde seçim propagandası yapmaktadır.”söylendi.

Avukat Doğan Erkan, seçim sürecinde yapılan bu açıklamanın tehlikeli bir provokasyon olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan avukat Erkan, şunları söyledi: “Biz bu suç duyurusunu bir daha Sivas, Maraş, Çorum olmasın diye yaptık. Cumhurbaşkanı sıfatını böyle bir provokasyon için kullanan Tayyip Erdoğan eninde sonunda yargılanacaktır.”ifadeleri kullandı.

gungorenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu