Haber

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi ilk oylamada Parlamento’dan geçti

İsrail’de Benjamin Netanyahu hükümeti, yargının yetkilerini kısıtlayan ve yargıçların atanmasında söz sahibi olmasını öngören yasa tasarısını ilk turda onayladı.

Tartışmalı yargı düzenlemesine ilişkin parlamento oylamasının ilk turu, ülke genelinde onbinlerce göstericinin gün boyu süren protestolarının gölgesinde gerçekleşti.

İsrail Parlamentosu’nda gece saatlerinde yapılan oylamada 63 milletvekili tasarının lehinde, 47 milletvekili aleyhte oy kullandı.

Teklifin geçmesi için Meclis’teki üç oylama türünden de onay alması gerekiyor. Tasarı, ikinci oylamadan önce Meclis Anayasa, Kanun ve Yargı Komisyonunda yeniden görüşülecek.

İsrail kamuoyu, Meclis’te üç oylama tamamlanırsa Yüksek Mahkeme’nin maddeyi iptal edip etmeyeceğini tartışıyor.

“Tarih sizi yargılayacak”

Yasanın mimarı olarak kabul edilen Başbakan Binyamin Netanyahu, oylamayı “büyük bir gün, büyük bir gece” olarak nitelendirdi.

Ana muhalefet lideri Yair Lapid yanıt olarak, “Tarih bu gece demokrasiye, ekonomiye, güvenliğe verdiğiniz zarar ve İsrail halkını parçalayarak onları hiçe saymanız nedeniyle sizi yargılayacak” dedi. sözünü kullandı.

İktidar kanadı tartışmalı düzenlemenin “yargının yürütme üzerindeki hakimiyetini azaltacağını” savunurken, muhalifleri önerinin “güçler ayrılığını hükümet lehine değiştireceğini” belirtiyor.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi

Başbakan Netanyahu liderliğindeki hükümetin Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa planladıklarını duyurdu.

Koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Meclis’e devretme girişimleri, başta Yüksek Mahkeme olmak üzere hükümette, İsrail yargısında ve İsrail sokaklarında gerginliğe yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, Meclis’in çıkardığı yasaları “yarı anayasal” kabul edilen “temel yasalara” aykırı gördüğü hallerde bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti tarafından açıklanan yargı düzenlemesi, Yüksek Mahkeme’nin Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisinin kaldırılmasını içeriyor.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak ileterek, dertlerinin “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması” ilkelerinin bozulmasına odaklandığını söyledi.

Tasarının açıklanmasının ardından her hafta ülke genelinde onbinlerce İsrailli, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesini protesto etmeye başladı.

hozathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu